Welcome to our school websites, we hope you enjoy your visit!

Welcome to our Primary School

School Governors

 

  

 

Mrs Veronica Short 

Headteacher

Local Authority Adviser, Leadership & Management Cttee

Term of Office: 14/05/2018

 

Mr John Harris 

Chair of Governors

Foundation, Quality of Education & Pupil Attainment Ctte. 

Catholic Ethos,

Leadership & Management Cttee, Admissions

Term of Office: 2020

  

Mr Tom O'Connor

Vice Chair

Foundation, Behaviour & Safety, Leadership & Management

Term of Office: 14/12/2019 

Pecuniary Interests: Husband to Julie O'Connor

 

 

Vacancy

Foundation,

Behaviour & Safety of Pupils Cttee, Safeguarding, Admissions

Term of Office: 31/12/2017

Pecuniary Interests: Mother to teacher Mrs E.Rogers

 

 

Mrs Helen Kirby 

Foundation,

Quality of Education & Pupil Attainment Ctte. Leadership & Management, Catholic Ethos

Term of Office: 30/06/2019

 

Mr Andrew McPhillie

Foundation, Finance, Admissions

Term of Office: 30/09/2016

Pecuniary Interests: Husband to   T/A - Mrs K. McPhillie

 Vacancy

Associate, Catholic Ethos, 

Behaviour & Safety of Pupils Cttee

 

 Mrs Julie O'Connor

Associate, Diocese,

Leadership & Management Cttee

Term of Office: 24/03/2018

 

Father Martin Gowan

Associate, Catholic Ethos

Term of Office: 11/01/2019

Mrs Katherine Mills

Staff Governor,  Head of School

Term of Office: 30 /05/2019  

Mrs Samantha Barlow

Staff Governor, Head of School

Term of Office 30/05/2019

 

 

Mrs Emma Brocklebank

Foundation, Finance Cttee, 

Quality of Education & Pupil Attainment Ctte. 

Term of Office: 01/10/2019 

 

 

 

 

Parent Governor

Mr John Barbuk

Term of Office 14/10/2020 

 

  

Parent Governor

Claire Seely

Term of Office 14/10/2020

 

 

Mr Peter Lambert

Clerk to Governors

 

 

 

 

 

 

 

 

Retired  Foundation Governor 

Mr Andy Parris

Finance, Strategic

End of Office: 06/03/2015

 

 

 

 Retired Parent  Governor 

Mrs Sharon Chapman

Curriculum

End of Office: 01.09.2015

 

 
 

Retired LA Governor

Mrs  De Hayward

Vice-Chair, Personnel, Strategic

End of Office: 01.09.2015

 

 

Retired Parent Governor  

Ms Barbara Mazza

Vice-chair

Finance, Behaviour & Safety of Pupils,

Leadership & Management 

End of Office: 16/11/15

 Retired Governor

Mr David Lowe

Chair of Governors, Finance, Strategic

End of Term of Office: 01/05/2014

 

 

Retired Foundation Governor

Mrs Claire Swallow

Finance, Behaviour & Safety of Pupils,

Leadership & Management 

End of Office: 14/12/15